Anlægsbyggeri

Å bliver nyt sted at hygge sig i Aalborg - men arbejdet trækker ud

Om få uger går anden etape af blotlægning af Østerå i gang

Arbejdet med åbning af åen frem til Nyhavnsgade er delt ind i to etaper. På første etape fra fjorden til Østre Havnegade er der sat betonelementer. Foto: Henrik Bo
Arbejdet med åbning af åen frem til Nyhavnsgade er delt ind i to etaper. På første etape fra fjorden til Østre Havnegade er der sat betonelementer. Foto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

Opdateret 20. maj 2022 kl. 14:50

AALBORG: Åbningen af Østerå tager nu for alvor fart.

For knap er sommerferien ovre, før arbejdet med at blotlægge åen rykker ind i næste fase.

- Vi begynder i uge 32, og fra ugen efter bliver der monteret elementer, siger projektleder i A. Enggaard Kasper Dorin Jacobsen.

Etape to af byggeriet skal være færdig ved udgangen af november, og i det hele taget kommer der til at gå lidt tid, før vi kan hænge ud ved å-løbet. For selv om alle elementer er på plads i etape et, så mangler der fortsat beplantning og montering af broer over åen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden