Åben Åbred i sommervejr
Hvert år i september afholder Vaarst Fjellerad Fiskeriforening en dag med Åben Åbred. Formålet med dagen er at give lokalbefolkningen en mulighed for at se hvad der rører sig i åen.
I år havde næsten 60 børn og voksne fundet vej til arrangementet, der traditionen tro finder sted lige hvor den gamle Hadsund Landevej krydser Lindenborg Å. Alle havde en god dag i pragtfuldt vejr.
Der blev sejlet i kano, stegt fiskefrikadeller og bagt snobrød. Formand for Vaarst Fjellerad Fiskeriforening Rudy Nielsen var tilfreds med fremmødet. -Det er dejligt at så mange dukker op og deler vores glæde ved åen". Arrangementet har fundet sted i over 15 år og vi fortsætter så længe jeg har så gode hjælpere" siger Rudy Nielsen.
Der var gættekonkurrencer for både børn og voksne med fine sponsorpræmier.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.