Åbent hus på Asylcenter Morsø
Asylansøgerne viser deres hjem frem lørdag 10. september
NYKØBING: Morsingboerne bliver budt indenfor på Asylcenter Morsø, når der på lørdag afholdes åbent hus fra kl. 12-15.
- Beboerne er selv involveret i dagen, og det er dem selv, der viser rundt og fortæller om deres hjem, siger Inger Clausen, leder af Asylcenter Morsø.
På dagen vil der være mulighed for at se nogle af beboernes værelser, ligesom man kan se skolen, hvor de voksne asylansøgere modtager undervisning. Udover at man kan komme og møde asylansøgerne og se deres hjem, vil der også kl. 13 og kl. 14 være oplæg om, hvad det vil sige at være asylansøger i Danmark.
Asylcenter Morsø skulle have afholdt åbent hus sidst i maj, men det blev aflyst, da 97 nye beboere flyttede ind. Nu er familierne veletablerede, og Inger Clausen fortæller, at asylansøgerne glæder sig til at vise deres hjem frem.
Asylcenter Morsø har adresse på Strandparken 78, Nykøbing.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.