Politi

Farligt fund i container: Bombeeksperter tilkaldt

Eksplosivt kemikalie i Nørresundby fjernet og sprængt 

Aktionen foregik helt udramatisk, oplyser Nordjyllands Politi.
Aktionen foregik helt udramatisk, oplyser Nordjyllands Politi. Arkivfoto: Torben Hansen

Opdateret kl. 20:56

NØRRESUNDBY: Forsvarets bombeeksperter blev mandag eftermiddag kaldt ud til en virksomhed på Bøgildsmindevej i Nørresundby, efter der blev fundet et eksplosivt kemikalie i en container.

Under oprydning i containeren fandt virksomheden en mindre mængde af kemikaliet picrinsyre, der er sprængfarligt, når det er udtørret.

Derfor tog man ingen chancer. 

Destrueret med et brag

Politiet blev alarmeret mandag ved 13.30-tiden, og man valgte at tilkalde Forsvarets ammunitionsryddere - EOD i Skive. 

De rykkede ud og fik fjernet den lille mængde indtørrede kemikalier, der blev fragtet til et militært øvelsesterræn i Nørresundby og sprængt væk.

- Det foregik ganske udramatisk, fortæller vagtchef Thomas Ottesen fra Nordjyllands Politi.

Angiveligt var det kun omkring 100 gram af det sprængfarlige kemikalie. der blev fundet. Og tilsyneladende havde det ligget i containeren i flere år.

Det blev bortsprængt mandag ved 18-tiden.

Sådan håndterer du kemikalier

Beredskabsstyrelsen og andre myndigheder har udgivet en vejledning om, hvordan du kommer af med eksplosionsfarligt affald. Du kan se vejledningen her (pdf-fil) 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden