Dyr

Lemuren er ikke alene: Sort panter skabte skræk og rædsel. Og chimpansen Lone blev fanget på et tag

En lemur er i øjeblikket på fri fod. Og han er ikke den eneste, der har været på springtur fra Aalborg Zoo

Madagaskar-området i Aalborg Zoo blev indviet 1. juli sidste år.
Madagaskar-området i Aalborg Zoo blev indviet 1. juli sidste år. Aalborg Zoo

Opdateret kl. 18:01

Det er sket før.

Og nu er det sket igen - at et dyr slipper ud fra sit bur eller anlæg i Aalborg Zoo.

Siden lørdag middag har en lemur - zoos avlshan - nemlig været på fri fod. Og advarslen lyder, at man ikke skal komme for tæt på ham, da han bider, hvis han bliver presset.

I løbet af i dag, mandag, er lemuren set flere gange i området omkring den zoologiske have og også indenfor i zooens yderområder.

- Han er ikke i nød og hopper frisk og frejdigt rundt - der er blade og æbler på træerne flere steder i kvarteret, og så koldt er det heller ikke endnu, sagde chefdyrepasser Louise Boye Møller tidligere i dag til os her på Nordjyske.

Selv om lemuren har det godt i øjeblikket, så er håbet, at han snart er tilbage i sit hjem i det nye Madagaskar-anlæg.

Der er endnu ikke svar på, hvordan lemuren undslap, men den er kendt for, at den kan springe langt.

Som nævnt er lemuren ikke den eneste flugtkonge, der har haft sin gang i - og udenfor - Aalborg Zoo.

1
Den sorte panter
Den mest berømte flugtkonge fra Aalborg Zoo er uden tvivl den sorte panter, der skabte skræk og rædsel, da den stak af i 1971. I dag er panteren udstoppet, og du kan se den i zoo. Arkivfoto

Vi begynder med den mest dramatiske - og berømte - flugt fra Aalborg Zoo.

Natten til lørdag 8. maj 1971 stak en sort panter af fra rovdyranlægget og skabte skræk og rædsel i byens gader i mere end et døgn.

Aalborg Stiftstidende kunne fortælle, at store politistyrker, dyrepassere og Falck - alle stærkt bevæbnet - deltog i jagten på det farlige rovdyr. 

Politiets højtalervogne kørte rundt og advarede beboere i kvarteret omkring Zoologisk Have, og legende børn blev gennet hjem fra den nærliggende Mølleparken. Samtidig sendte radioen ekstraudsendelser for at advare befolkningen.

Jagten sluttede søndag morgen, da en beboer i en opgang i Valdemarsgade åbnede sin dør - og så den sorte panter ligge og sove lige foran døren.

Manden fik fat på politi og Falck, og panteren blev skudt.

Dens historie lever dog stadig og bliver blandt andet fortalt i zoo, hvor den i dag står udstoppet.

2
Da isbjørnen åd storken
Isbjørnen er et af de populære dyr i zoo, og her er en af dem fanget i et fredeligt øjeblik. Foto: Henrik Bo

Det gik helt galt for en stork, da den forvildede sig ud fra sit bur - og endte inde hos isbjørnene.

Forhistorien er, at dyrepassere en majdag i 1987 var ved at sætte reden i stand til de fastboende og overvintrende storke. En af den kom over hegnet og flaksede ind i isbjørnegrotten, hvor den blev ædt af havens hanisbjørn.

Daværende direktør Jørgen Rasmussen fortalte til Aalborg Stiftstidende, at samme skæbne var overgået nogle af havens påfugle.

3
Fire chimpanser på flugt

Metoden var noget atypisk, da fire chimpanser brød ud fra deres anlæg i 1993. En af dem må nemlig siges at være temmelig langfingret, for det lykkedes for den at vride sine fingre ud gennem tremmerne og åbne døren.

Ude på gangen stod dagens ration af bananmos, som aberne morede sig med at kaste på hinanden, inden de smuttede ud i det fri.

Her fik dyrepasserne dog øje på dem, og den gamle abe Didrik blev hurtigt gennet ind i buret igen, mens Jutta og ungen Marco blev lukket inde på et toilet.

Mille nåede derimod at springe over hegnet til Mølleparken, hvor to dyrepassere fulgte den.

Hun blev indhentet på Bakkevænget i Hasseris, og mens hun sad på et hustag blev hun ramt af bedøvelsessprøjter, så dyrepasserne kunne tage hende med tilbage til Zoo.

Der sad Jutta og Marco i øvrigt stadig på toilettet, men de blev efterfølgende også bedøvet, så de kunne komme tilbage til deres bur.

4
Farvestrålende slange var væk i en uge
Den farvestrålende slange var forsvundet i en uge, inden den blev fundet i en privat have. Nordjyllands Politi

For to år siden var det en slange, som Nordjyllands Politi og Aalborg Zoo i fællesskab efterlyste på det daværende Twitter - det sociale medie som i dag er X.

Der var tale om en såkaldt Sinaloa, som er en kongesnog, der stammer fra Mexico. Den 120 centimeter lange slange på tykkelse med en tommeltot var forsvundet fra sit terrarie.

I følge daværende driftschef Søren Møller Abildgaard fra Aalborg Zoo er det et mysterium, hvordan Sinaloa-snogen er undsluppet.

Han mener, det kan være sket i forbindelse med et besøg i havens skoletjeneste, hvor det ikke er usædvanligt, at de modigste af gæsterne får lov at røre ved krybdyrene.

- Og så er terrariet måske ikke blevet helt lukket igen. Der skal ikke en ret stor sprække til, før sådan en kan slippe afsted.

Der gik en uge, inden den ufarlige slange blev fundet i en have på den nærliggende Mølleparkvej.

5
Chimpansen Lone på springtur
Chimpansen Lone er tilbage i Aalborg Zoo efter sin udflugt. Foto: Claus Søndberg

I to timer var chimpansen Lone på fri fod i Mølleparken tæt på Aalborg Zoo.

Episoden fandt sted i oktober 2009, og både Nordjylland Politi samt nogle af havens dyrepassere var til stede i den meget benyttede park for at advare om den bortløbne chimpanse, der kan blive farlig, hvis den føler sig truet.

Under hele flugten havde Lone dog dyrpassere og Zoos læge lige i hælene, og det lykkedes at skyde hende med en bedøvelsespil, da hun holdt hvil i et træ i bydelen Hasseris.

Lone tog flugten, fordi hun blev skræmt af chimpansen Martin. Helt usædvanligt sprang hun ud i vandgraven, selv om chimpanser slet ikke kan lide vand.

Derfra løb hun ud over sletten og mod Mølleparken.

6
Tropisk fugl i snestorm
Tukanen har det bedst indenfor i varmen her i Aalborg Zoo, og derfor var der også fare for dens liv, da den brød ud i det fri - i kulde og sne. Foto: Peter Langkilde

Det må siges at være en mere end kold omgang for en tukan, der tog flugten ud fra sin voliere, da dyrepasseren ville fodre den.

Den brasilianske tropefugl tog straks tilflugt i toppen af et træ på den kolde vinterdag, og efter lukketid blev fem dyrepassere for at holde øje med fuglen.

I løbet af aftenen blev de så nervøse for, om tropefuglen kunne overleve i kulden, at de ved hjælp af en meget høj stige sendte en mand op efter fuglen. Det blev nok dens redning, for fuglen var blevet så kold, at den ikke rigtigt kunne flyve.

Aalborg Zoo var i øvrigt lukket de følgende dage på grund af snevejret i slutningen af februar 2007.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden