Røg fra Spritten: Brandalarm på havnefronten
Ingen bruger bygningerne – og dog steg der onsdag aften røg op fra skorstenen
Opdateret kl. 21:35
Der udbrød onsdag aften kort efter kl. 19 brand på det område ved Aalborgs havnefront, hvor byens gamle spritfabrik ligger.
Det kunne have overgået det drama i kulissen, som har fyldt medierne de seneste dage, efter at ejendomsudviklerne bag Spritten A/S har solgt den gamle malteribygning og efterladt kræfterne bag et nyt Aalborg Teater med en lang næse.
Pludselig kom der nemlig sort røg op af den gamle fabriksskorsten.
- Vi kunne også se det på de kameraer, vi har på Limfjordsbroen, og det undrede os selvfølgelig, nu hvor vi ved, at bygningerne ikke er i brug. Derfor sendte vi i første omgang kun en reduceret udrykning afsted, men da de kom herned, kunne de se, at der også kom røg op af taghætterne på bygningen også, og så opgraderede vi til en fuld udrykning, fortæller indsatsleder Henrik Christensen fra Nordjyllands Beredskab.
Årsagen til røgen viste sig at være noget skum, der var gået ild i. Skummet er blevet lagt i nogle hulrum under fundamentet inde i den gamle fabriksbygning.
- Men ilden var næsten slukket, da vi kom herned. En person med nøgler til hegnet på området havde været inde med en skumslukker, så vi var egentlig bare inde for at efterslukke, fortæller Henrik Christensen.
Han tør ikke gisne om årsagen til, at der pludselig gik ild i skummet.
Ilden på stedet er nu slukket, og brandfolkene er kørt hjem igen.
Spritfabrikken i Aalborg blev indviet i 1931 og producerede snaps, akvavit og andre alkoholprodukter i mere end 80 år, indtil sidste flaske blev fyldt i 2015.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.