Årets første krydstogtskib kom til Aalborg

Der ventes markant færre krydstogtskibe i Aalborg Havn i 2023

Søndag formiddag anløb årets første krydstogtskib til Aalborg Havn. Det første af betydeligt færre krydstogtskibe end tidligere år. <i>Foto: Martin Damgård</i>

Søndag formiddag anløb årets første krydstogtskib til Aalborg Havn. Det første af betydeligt færre krydstogtskibe end tidligere år. Foto: Martin Damgård

AALBORG:Søndag formiddag sejlede én af havets kontroversielle kæmper ind til Aalborg:

Det norske krydstogtskib Viking Jupiter med 928 passagerer og en besætning på 465.

Viking Jupiter anløb søndag formiddag Aalborg. <i>Foto: Martin Damgård</i>

Viking Jupiter anløb søndag formiddag Aalborg. Foto: Martin Damgård

Hvis alt andet glipper, kan det bruges som 3. limfjordsforbindelse, mente nordjyskes fotograf på stedet, efter at have iagttaget det 229 meter lange skib dreje rundt ud for havnen. 

Og nok er Viking Jupiter stort, men ifølge rederiet er det ikke større end at det hører til i kategorien af små skibe. 

 <i>Foto: Martin Damgård</i>

Foto: Martin Damgård

Ved ankomsten fra Oslo blev den røde løber rullet ud for passagererne, men krydstogtskibene og deres passagerer har været genstand for en del debat de senere år:

Krydstogtskibene forurener og deres passagerer bruger ingen penge i Aalborg, lyder kritikken.

På kajen stod Aalborgs korps af guider ikke desto klar til at byde gæsterne velkommen og vise dem rundt, inden de søndag aften skulle sejle videre til København.

Følg skibenes bevægelser

  • De forventede anløb af krydstogtskibe til Aalborg kan følges på portofaalborg.dk/gods-service/krydstogt.
  • Her kan man blandt andet se, at næste ankomst er 4. juni kl. 10, hvor det igen er Viking Jupiter, der aflægger visit.
  • marinetraffic.com kan man følge med i alle skibes sejlads overalt i verden.
  • På vesselfinder.com og en række lignende tjenester kan man finde data og position for et bestemt skib, f.eks. Viking Jupiter.

En guide fortalte, at der i år ventes betydeligt færre krydstogtskibe til Aalborg end normalt.

Det skyldes ifølge Destination Nords direktør, Tonny Skovsted Thorup, at mange krydstogtturister er amerikanere, og de er nervøse for at rejse til Europa pga. krigen i Ukraine. 

Ifølge Port of Aalborgs hjemmeside, har 15 krydstogtskibe meldt deres ankomst resten af året.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden