Årets bedste for Hadsund-båd
Hentede en fjerdeplads i Thisted
HADSUND: I weekenden hentede Hadsund Sejlklub en fornem fjerdeplads i Sejlsportsligaens 1. division, som blev sejlet ud for Thisted.
I de indledende sejladser var båden helt oppe at snuse til andenpladsen, inden Final 6 begyndte om søndagen med tre afsluttede sejladser.
Her blæste vinden ikke helt Hadsund-bådens vej med en tyvstart og senere straf for regelbrud. Så besætningen med Jesper Brøndum, Rene Nielsen, Flemming Jensen og Mark Carlsen røg længere ned i rækken, men kunne bagefter alligevel se tilbage på årets bedste placering, hvilket betyder, at Hadsund nu er oppe på en samlet 7. plads i det samlede regnskab.
Næste og sidste afdeling af Sejlsportsligaen sejles i Skovshoved i weekenden den 16. - 18. september.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.