AKKC på vej mod rekord i besøgstal
Antallet af besøgende bliver på cirka 560.000 gæster
AALBORG: 2013 bliver et rekordår for Aalborg Kongres & Kultur Center med det højeste besøgstal nogensinde i husets 60-årige historie.
Besøgstallet for året kommer til at ligge på omkring 560.000 gæster, og det er en stigning på cirka 70.000 gæster i forhold til sidste år.
- Vi er naturligvis både meget glade for og stolte af, at vi som 60-årig kan slå vores egne hidtidige flotte besøgstal, og så ser det endda ud til, at vi ryger et stykke på den anden side af de 70.000 flere besøgende i 2013, siger en tilfreds direktør Ernst Trillingsgaard.
Alle fire aktivitetsområder har oplevet vækst i enten besøgstallet eller i antallet af arrangementer.
Det samlede antal af arrangementer i Aalborg Kongres & Kultur Centersteg med over 200 fra 1374 sidste år til 1588 i år.
Inden besøgstallet endeligt kan gøres op, må Aalborg Kongres & Kultur Center afvente besøgstallene fra de sidste kulturforestillinger.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.