Havne

Børneture der batter

Skagen Turistbureaus sommerture for børn har været populære

I auktionshuset fik børnene lov at røre alle de forskellige fisk, mens Keld Petersen fortalte om dem. Der var både rødspætter, pighvarrer, sletter og den giftige fjæsing.
I auktionshuset fik børnene lov at røre alle de forskellige fisk, mens Keld Petersen fortalte om dem. Der var både rødspætter, pighvarrer, sletter og den giftige fjæsing.

SKAGEN: En halv snes børn og ligeså mange voksne havde torsdag formiddag taget opstilling ved fiskerstatuen på havnen.

De skulle med børneguide Line Jensen ud på opdagelse på Skagen Havn. Det er en af 30 ture hun laver denne sommer, og turene, der fortsætter til 14. august, har allerede været rigtig godt besøgt.

- Ja, det er gået virkelig godt, og vi har ofte haft fuldt hold med. På ”ravturen” har vi endda hævet deltagerantallet fra 30 til 40, fortæller Line Jensen, som faktisk også var børneguide de første tre somre tilbage i 2003-2005 hvor arrangementet kørte.

- Og det er dejligt at være tilbage, smiler hun.

På dagens tur begynder hun med fortællingen om et af byens vartegn, nemlig statuen og den lidt morsomme historie om, at modellen dertil var fra Hanstholm, hvorfor skagboerne tilbage i 1932 først ikke ville have den. Men ej heller levere den til Hanstholm.

Slet en pighvarre

Herefter gik turen rundt på havnen, hvor der blandt andet blev fortalt om Bindesbøll-husene. Det var dog nok forældrene som var mest interesseret i den kulturelle del.

Men til gengæld kom børnene og deres uspolerede nysgerrighed til udtryk, da turen nåede fiskeauktionen. Grundet kraftig strøm, var der dog ikke kommet fisk ind fra bundgarnene, men Keld Petersen havde en kasse med forskellige eksemplarer klar, som de små kunne røre ved, og gætte hvad var.

Det gik fint med at genkende både rødspætte og fjæsing, mens det kneb en anelse mere med andre faldfisk. Heldigvis havde Keld Petersen gode råd.

- Hvis nu dette er en pighvarre, og vi alle har gået i skole, og lader som om vi sletter piggene, hvad er dette så for en...? Lidt eftertænksom tavshed: Det er en slette, udbryder to børn i kor.

Efter auktionshuset gik turen blandt andet forbi redningsstationen og en vodbinder.

Line Jensen fortæller, at langt hovedparten af deltagerne på de tre forskellige ture er turister.

De andre ture hun laver er ”Strandens hemmeligheder” hvor blandt andet Det Hvide Fyr og Vippefyret samt de mange betonbunkers på Sønderstrand besøges.

Og den meget populære ”Havets guld” hvor man mødes på Nordstrand, og går langs den og samler rav.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden