Mejerier

Bogbinder dobler pladsen op

En del af produktionen flyttes over i Karbys gamle mejeri

Bogbinder Jan Nielsen har også inddraget det gamle mejeri i Karby til sin virksomhed Dansk Bogbind. Foto: Bo Lehm
Bogbinder Jan Nielsen har også inddraget det gamle mejeri i Karby til sin virksomhed Dansk Bogbind. Foto: Bo Lehm

MORS: Dobbelt så meget plads er resultatet af bogbinder Jan Abildskov Nielsens udvidelse.

Han er manden bag virksomheden Dansk Bogbind på Grønvej i Karby. Bogbinderiet har nu fået dobbelt så meget plads som hidtil med flytning af noget af produktionen til byens gamle mejeri.

Omkring en håndfuld maskiner er rykket over i lokalerne på Næssundvej. Her foregår prægning, skæring og foldning.

- Vi beholder lokalerne på Grønvej, hvor vi har cirka 400 kvadratmeter. Nu har vi fået over dobbelt så mange. Cirka 500 mere, fortæller den 33-årige bogbinder, der startede sin virksomhed i 2011.

Han er uddannet bogtrykker med speciale i bogbind.

Indtil for et år siden var han ene mand om opgaverne, men siden er tre ansatte kommet til og arbejder i treholdsskift.

- Vi har fået flere kunder og har derfor behov for mere lagerplads. Kunderne kommer fra hele landet og også udlandet, tilføjer han.

Kunderne spænder lige fra forretninger til foreninger. Og ordrerne varierer også i størrelse.

- Nogle kan være små og andre helt op til en million eksemplarer, siger Jan Abildskov Nielsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden