Politik

Lektor ser to ændringer i Trumps udlægning af Grønland-aftale

Det er nyt, at den nye aftale giver USA mulighed for at nedlægge veto imod udenlandske baser, siger lektor.

Marc Jacobsen, der er lektor på Forsvarsakademiet, tror, at det er vigtigt, at der kommer en ny aftale om Grønland, så USA's præsident, Donald Trump, kan fremstå som en vinder. (Arkivfoto).
Marc Jacobsen, der er lektor på Forsvarsakademiet, tror, at det er vigtigt, at der kommer en ny aftale om Grønland, så USA's præsident, Donald Trump, kan fremstå som en vinder. (Arkivfoto). Evan Vucci/Reuters

Opdateret kl. 09:50

Det er en væsentlig ændring, at den nye aftale, som USA, Grønland og Danmark ventes at indgå ifølge USA's præsident, Donald Trump, gælder for evigt.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden