Hadsund

Brand i sommerhus: Beboer lå og sov

Sommerhus er næsten nedbrændt efter voldsom brand

Arkivfoto: Henrik Bo
Arkivfoto: Henrik Bo Pressefotograf Henrik Bo

Opdateret kl. 18:09

HADSUND: Et sommerhus på Strandparken ved Helberskov i Hadsund er stort set nedbrændt efter en voldsom brand.

En nabo ringede til alarmcentralen kl. 15.01 tirsdag eftermiddag, og da beredskabet nåede frem til adressen var hele sommerhuset overtændt. Det oplyser indsatsleder Allan Frisk fra Mariagerfjord Beredskab.

- En mandlig beboer lå inde i huset og sov, men han nåede heldigvis at redde sig selv ud, inden vi nåede frem, siger Allan Frisk.

Beredskabet er stadig i gang med slukningsarbejdet, og indsatslederen vurderer, at der går et par timer, før de er færdige. Flammerne har totalskadet sommerhuset, som ikke står til at redde.

Det er endnu uvist, hvorfor branden brød ud, fortæller vagtchef Henrik Beck fra Nordjyllands Politi.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden