Dyr teleskoplæsser stjålet: - Det ligner en tendens
Nordjyllands Politi oplever flere tilfælde af tyveri af landbrugsredskaber
Opdateret 23. maj 2022 kl. 14:58
DRONNINGLUND: I weekenden fik en landmand stjålet en teleskoplæsser til en værdi af cirka 110.000 kroner fra en lade på Dorfvej i Dronninglund.
Dermed bliver landmanden én i rækken af landmænd, som i den seneste tid har anmeldt tyverier af teleskoplæssere, minigravere eller andre landbrugsredskaber.
- Det ligner lidt en tendens, siger politikommissær Peter Skovbak fra Nordjyllands Politi i Frederikshavn.
I det konkrete tilfælde er der tale om en teleskoplæsser af mærket Weidemann. Den er rød og sort og årgang 2014.
Ud over selve læsseren, er der også stjålet tilbehør som blandt andet en skov og en pallegaffel fra den uaflåste lade.
I slutningen af september stjal en eller flere tyveknægte en minilæsser, en strømaskine og en foderblandingsmaskine fra en landejendom på Pølundvej mellem Jerslev og Østervrå.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.