Dronninglund

Ny cafe på vej: Kate og Brian satser på godt gammeldags smørrebrød

Snart åbner Cafe Kates Place med smørrebrød og stjerneskud

Cafe Kates Place åbner 1. marts.
Cafe Kates Place åbner 1. marts. Privatfoto

DRONNINGLUND: - Enhver by med to huse har ti pizzeriaer og take away. Men smørrebrød og hygge som i de gode gamle dage, det mangler der.

Det siger Brian Sørensen, der fra 1. marts skal drive Cafe Kates Place i Dronninglund. 

- Ikke at der er noget galt med pizza, men vi synes, at der mangler noget af det gode gamle, siger han.

Kate og Brian danner par, men hun er sygemeldt og arbejder på at få en førtidspension. Hun fik i september 2021 en bagsmæk i hovedet, hvilket resulterede i en kraftig hjernerystelse, som hun siden har været hårdt ramt af.

- Men Kate skal lægge navn til cafeen, fortæller Brian, der oplyser, at det er clearet med kommunen.

Brian Sørensen skal drive cafeen, som Kate lægger navn til. Privatfoto

Cafe Kates Place ligger i Slotsgade 70. Menuen kommer som nævnt til at rumme smørrebrød, men man vil også kunne få en lun bolle, sandwichs, kage, stjerneskud og hjemmelavet kartoffelsalat med en lun frikadelle o.a.

- Det skal være et sted, man kan komme ind og hygge sig og få en sludder. Man skal føle sig velkommen, fortæller Brian, der har arbejdet i fødevarebranchen i mange år. 

Åbningstiden bliver mandag til torsdag 9.30-19 og fredag og lørdag 9.30-23.

På åbningsdagen 1. marts er der reception fra kl. 15-18, hvor folk kan komme ind og smage på retterne og se stedet. Den dag er Kate også til stede, men ellers er det Brian, der tager sig af cafeen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden