Norge

Cheerleaders indtog Frederikshavn

Over 500 cheerleadere fra Danmark, Norge og Sverige var lørdag at finde i Arena Nord.

Det frederikshavnske hold Jam Explosion med piger på 7-11 år var et af de lokale hold, der stillede op. Den frederikshavnske klub havde repræsentanter i næsten alle rækker ved lørdagens stævne.Foto: Bent Bach
Det frederikshavnske hold Jam Explosion med piger på 7-11 år var et af de lokale hold, der stillede op. Den frederikshavnske klub havde repræsentanter i næsten alle rækker ved lørdagens stævne.Foto: Bent Bach Bent Bach

FREDERIKSHAVN: Det var øredøvende jubelskrig en lille smule tårer, da der lørdag bogstavelig talt blev kastet rundt med mennesker i Arena Nord. Jam Cheerleading Frederikshavn havde nemlig for tredje år i træk inviteret til julecup.

I alt 538 deltagere fra hele Danmark, Norge og Sverige havde taget turen til Frederikshavn for at erobre et af trofæerne i de mange forskellige klasser i den lettere halsbrækkende sportsgren.

Det var et stort arrangement, men den frederikshavnske cheerleadingklub er efterhånden eksperter i at arrangere stævner af denne karat.

- Det er gået rigtig godt med indkvartering, bespisning og den slags. Vi har haft en kæmpe forældreopbakning, så det er rigtig fedt, fortæller formand i klubben Bjarke Friis.

I marts var Jam Frederikshavn vært ved danmarksmesterskaberne, hvor hele 900 udøvere valfartede til Frederikshavn. Det samme skal ske til marts næste år.

Sport i Danmark siden 2002

Cheerleading er et amerikansk fænomen, som mange nok forbinder med de store sportshold i USA, som i mange år har haft cheerleadere på sidelinjen. Cheerleading er dog meget mere end det. Det har udviklet sig til en konkurrencesport, og i 2002 blev det første Danmarksmesterskab afholdt.

I dag er der 20-25 klubber i Danmark med et medlemstal, der nok snart runder 1000.

Gå til relaterede emner

Forsiden