Danmark

Brandmænd og gopler trives i varmen og er kommet for at blive

De rekordhøje vandtemperaturer i de danske farvande har fået goplerne til at komme tidligere end normalt.

Brandmænd formerer sig ved hjælp af små larver, der ifølge Cornelia Jaspers, biologisk oceanograf på Københavns Universitet, er tæt på udødelige. (Arkivfoto).
Brandmænd formerer sig ved hjælp af små larver, der ifølge Cornelia Jaspers, biologisk oceanograf på Københavns Universitet, er tæt på udødelige. (Arkivfoto). Morten Rasmussen/Ritzau Scanpix

De danske farvande er i øjeblikket fyldt med usædvanligt mange brandmænd, vandmænd og invasive ribbegopler.

Ifølge Cornelia Jaspers, der er biologisk oceanograf på Københavns Universitet, skyldes det en kombination af højere vandtemperaturer og ændringer i havvandets saltholdighed.

- Vi har i år set en meget tidligere opblomstring på grund af de rekordhøje vandtemperaturer, forklarer hun.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden