En heldig nordjyde vandt én million i weekenden
Vandt pengene i lotto
En heldig nordjyde kan glæde sig til synet af en million kroner, der en af de kommende dage går ind på kontoen.
Vedkommende vandt nemlig millionen i Danske Spils lørdagstrækning i Millionærchancen i Lotto - det oplyser Danske Spil i en pressemeddelelse.
Spilleren vandt via et abonnement hos Danske Spil, så der er ingen risiko for, at pengene aldrig finder deres ejermand; De bliver altså overført direkte til vinderens konto.
Lørdagens anden millionær har købt kuponen hos Meny i Viborg, og det er jo ikke så langt fra Nordjylland, så har du været en tur forbi Meny i den midtjyske domkirkeby på vej til eller fra ferie, og købt en lottokupon i lørdags, så kan det være en god idé lige at kontrollere den.
Fredag aften var der en heldig dansker, der vandt to gevinster i Eurojackpot. Først en mindre gevinst på 108 kroner, og dernæst stor gevinst på 1.857.638 kroner.
Den kupon var spillet via en mobiltelefon, og vedkommende kommer fra den københavnske vestegn.