Danmark

Grundlægger af Steppeulvene Stig Møller er død

Musikeren Stig Møller stod blandt andet bag den folkekære sang "Sikke'n dejlig dag". Han blev 80 år.

Stig Møller var på scenen, da Hjemløsedagen i 2023 blev markeret på Rådhuspladsen i København. Han er mandag død i en alder af 80 år. (Arkivfoto).
Stig Møller var på scenen, da Hjemløsedagen i 2023 blev markeret på Rådhuspladsen i København. Han er mandag død i en alder af 80 år. (Arkivfoto). Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 22:09

Musiker og sanger Stig Møller, der blandt andet var med til at danne rockgruppen Steppeulvene, er mandag død i en alder af 80 år.

Det oplyser hans nære ven og mangeårig musikalsk makker Peter Ingemann til Ritzau.

Steppeulvene dannede Stig Møller sammen med Eik Skaløe i 1966. Gruppen står bag LP'en "Hip", der udkom i 1967.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden