Fodbold

- Del af en gylden generation

Lucas Andersen glæder sig over at spille på stærkt landshold

Lucas Andersen glæder sig over den fantastiske talentmasse hos det nuværende u21-landshold. Arkivfoto: Claus Søndberg
Lucas Andersen glæder sig over den fantastiske talentmasse hos det nuværende u21-landshold. Arkivfoto: Claus Søndberg Pressefotograf Claus Søndberg

AALBORG: Den tidligere AaB’er Lucas Andersen var onsdag aften med på det danske u21-landshold, der med en sejr på 4-2 over Rusland sikrede sig adgang til de afgørende playoffkampe om at komme med til EM i 2015.

Med på holdet er blandt andre Chelsea-spilleren Andreas Christensen, Fulham-spilleren Lasse Vigen Christensen, Aston Villa-spilleren jores Okore, og dertil kan man lægge, at spillere som Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Victor Frischer, der alle spiller på a-landsholdet også har alderen til at være hos de unge.

- Det er fedt at være del af så gylden en generation, hvor vi spiller noget rigtig god fodbold. Der er vel i princippet op mod 30-35 spillere, der kunne være med, der alle har klassen, og det er alle de spillere, der har æren af, at vi nu er nået så langt, som vi er, siger den nuværende Ajax Amsterdam-spiller.

I onsdagens kamp var han en del af firemandsoffensiv sammen med Nicolaj Thomsen fra AaB, Uffe Bech fra FC Nordsjælland og Danny Amankwaa fra FC København, og de fire passede fortrinligt sammen.

- Vi er alle sammen gode boldspillere, der kan lide de hurtige kombinationer, og på den måde passer vi rigtig godt sammen. Desuden kan vi skifte positioner og gøre det sværere for modstanderne, siger han.

U-21 landsholdet mangler en gruppekamp i Aalborg mod Bulgarien på tirsdag, men har altså allerede vundet gruppen og dermed sikret sig en god seedning til playoffkampene.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden