Aalborg

Din mening: Giver færre busser en bedre midtby?

Cityforening ønsker færre busser i Aalborg midtby når letbanen kommer

Med den kommende letbane kan man sagtens spare på antallet af bybusser i Aalborg, mener Aalborg City forening. Er du enig? Arkivfoto Michael Bygballe
Med den kommende letbane kan man sagtens spare på antallet af bybusser i Aalborg, mener Aalborg City forening. Er du enig? Arkivfoto Michael Bygballe Michael Bygballe

Opdateret 29. september 2015 kl. 13:13

AALBORG: Med den kommende letbane kan man sagtens spare på antallet af bybusser i Aalborg. Sådan lyder udmeldingen fra direktør Flemming Thingbak på vegne af Aalborg City forening.

- Jeg er helt overbevist om, at folk udefra vil komme til at opleve letbanen, som en meget positiv ting, og jeg kan sagtens forestille mig, at folk fra hele regionen finder på at parkere deres biler ude ved Gigantium, stiger på letbanen og syv minutter efter står de inde på Nytorv, siger han.

Ifølge city-direktøren, vil færre bybusser i gøre Aalborg midtby mere rolig og harmonisk.

Din mening

Men hvad mener du: er du enig med direktøren?

Deltag i afstemningen og uddyb meget gerne din holdning i kommentarfeltet

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden