Trekroner

Egen fodboldskole blev stor succes

For første gang afviklede Trekroner IF sin egen fodboldskole. Det gav rekordtilmelding på 137 deltagere

Et udpluk af de rekordmange 137 deltagere ved Trekroner IF's fodboldsdkole i uge 27. Privatfoto
Et udpluk af de rekordmange 137 deltagere ved Trekroner IF's fodboldsdkole i uge 27. Privatfoto

TREKRONER: I uge 27 blev der afviklet fodboldskole på Trekroner Stadion. Vejret var med de 137 deltagere, der kunne spille i solskin. I forhold til tidligere år var der en enkelt ændring for turneringen. Trekroner Idrætsforening (TIF) valgte denne gang at afholde deres egen fodboldskole i stedet for at gøre det i samarbejde med DGI som de plejer.

- Efter mange års samarbejde med DGI, ønskede vi at optimere konceptet. Nu står vi med en succes i hænderne. Samtidig har vi slået rekord med 137 deltagere, siger skoleleder Kasper Albrektsen, der er tovholder for fodboldskolen.

Han takker samtidig lokalområdet for den store opbakning og de mange frivillige timer, der er lagt i projektet. Fodboldskolen bestod af et udvalg på fire personer, 10 instruktører samt et hav af frivillige.

At arrangere sin egen fodboldskole har store økonomiske fordele. Hele overskuddet kan lægges i klubkassen.

- Vi kan selv beholde det overskud, vi genererer. Det kan skydes i klubben. Dermed er den store indsats fra instruktører og frivillige med til at skabe grobund for en sund klub og videre udvikling, siger Kasper Albrektsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden