Elektronik-firma vokser hurtigt - 30 nye job i år
Trackunit i Pandrup klar til at accelerere væksten med pengestærke ejere i ryggen
Opdateret kl. 21:25
PANDRUP: Det går stærkt i øjeblikket hos Trackunit i Pandrup, der er blandt verdens førende producenter af flådestyringselektronik til entreprenørmaskiner.
Trackunit blev sidste år solgt til Goldman Sachs og Gro Capital, og med de nye pengestærke ejere i ryggen er virksomheden nu hastigt i færd med at øge sit marked i både Europa og ikke mindst USA.
Sidste år øgede Trackunit sin bruttofortjeneste til 76 mio. kr. mod 44 mio. kr. året før. Samtidig gav driften et overskud på 42 mio. kr. mod 17 mio. kr. året før.
Fremgangen betyder, at der nu sidder elektronik fra Pandrup i mere end 160.000 entreprenørmaskiner i Europa og USA. Alene sidste år blev virksomhedens produkter installeret i over 50.000 enheder.
Tilmed forventer Trackunit at øge salget endnu mere fremover, og derfor vokser antallet af medarbejdere fra de nuværende 70 til omkring 100 alene i år, hvoraf de fleste skal arbejde på fabrikken i Pandrup.
Satser stort i USA
- Vi er blandt de førende i Europa, men der er stadig masser af muligheder for vækst. Det er der også i USA, hvor potentialet er endnu større. Derfor satser vi nu stort i USA, hvor vi er i gang med at opbygge vores egen salgs- og serviceorganisation, oplyser adm. direktør Jørgen Raguse, Trackunit.
- Vi åbner et kontor i Chicago, der skal være vores brohoved til USA. Vi kan blive lige så store i USA som i Europa, og vi forventer hurtigt at nå en stor tocifret millionomsætning i det amerikanske datterselskab, afslører Jørgen Raguse.
Flådestyringselektronikken har mange funktioner, lige fra at fortælle, hvor den enkelte maskine befinder sig, til at holde øje med, hvornår det er tid at udskifte olie og maskindele.
- Vores indtægter stammer dels fra salg og installation af elektronikken, dels fra den efterfølgende service. En servicekontrakt løber typisk i fem år. En typisk fordeling af indtægterne er 25 pct. fra nysalg og installation og resten fra den efterfølgende service, siger Jørgen Raguse.
Når det gælder omsætningen på nysalg, står Danmark i dag for 10 pct., det øvrige Europa for 75 pct. og USA for de sidste 15 pct.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.