Havne

Gældsplaget havn får midlertidig direktør - og to store opgaver venter

Poul Knudsgaard bliver midlertidig direktør på Frederikshavn Havn

Poul Knudsgaard er indtrådt som midlertidig havnedirektør.
Poul Knudsgaard er indtrådt som midlertidig havnedirektør. Arkivfoto: Martél Andersen

Opdateret kl. 15:22

Man har på ingen måde en fornemmelse af, at den gældsplagede Frederikshavn Havn er i god form rent forretningsmæssigt. 

Det førte for to uger siden til, at en enig bestyrelse valgte at opsige direktør Mikkel Seedorff Sørensen og vicedirektør Kim Nielsen.

Og nu er det så besluttet, at havnens hidtidige næstformand - Poul Knudsgaard - skal indtage positionen som midlertidig direktør, indtil der findes en permanent løsning på posten.

- Det bliver en begrænset periode, hvor jeg kommer til at sidde som direktør - og det bliver i øvrigt også kun på deltid. Men det giver god mening, fordi at jeg i forvejen har arbejdet mig ind i havnens forhold siden slutningen af november. Så jeg vil være hurtigere i gang, end hvis vi skulle have en helt ny person ind, forklarer Poul Knudsgaard.

Poul Knudsgaard har en lang fortid i byen som direktør for den store virksomhed, MAN Energy Solutions. Efter at han stoppede dér i 2020, har han blandt andet været erhvervsdirektør i Aalborg og været beskæftiget med bestyrelsesarbejde - eksempelvis på Frederikshavn Havn.

Når Poul Knudsgaard nu bliver midlertidig direktør, så betyder det, at bestyrelsesmedlemmet Pia Ankerstjerne forfremmes til næstformand - og dermed flankerer formanden Karsten Dybvad. 

- Jeg kan dog godt fortsætte som menigt bestyrelsesmedlem, selvom jeg selvfølgelig skal være opmærksom på min habilitet, forklarer Poul Knudsgaard.

Disse opgaver venter

Frederikshavn Havn er udfordret af en gæld på cirka 1,5 milliarder kroner. Og det får også indflydelse på de opgaver, der skal håndteres her og nu.

- Vi er i gang med et større analysearbejde. Vi er ved at kigge på alle havnens forretningsområder for at finde ud af, hvad der er rentabelt - og hvad der ikke er. Vi skal have fundet ud af, hvordan vi som helhed kan gøre havnen til en rentabel størrelse, forklarer Poul Knudsgaard.

Afskeden med den tidligere direktion har dog også betydet, at en meget stor udadvendt opgave venter.

- Vi skylder havnens eksterne samarbejdspartnere, at vi kommer ud og møder dem for at svare på deres spørgsmål. Vi skal forklare, hvad det er, vi laver lige nu. For det har været en kæmpe overraskelse for mange af dem, at både direktøren og vicedirektøren pludselig er væk.

Crossfit fylder også

Som nævnt indledningsvist er det på deltid, at Poul Knudsgaard er ansat som midlertidig direktør. Blandt andet fordi, at han også arbejder ved "Crossfit Aalborg". Her er han såkaldt boxmanager - og har også 5-10 motionshold ugentligt som crossfitinstruktør.

Poul Knudsgaard bliver midlertidig direktør for Frederikshavn Havn. Arkivfoto: Martél Andersen

- Vi skal jo også have forretningen på Frederikshavn Havn i form, så på den måde er der nogle lighedstegn, siger Poul Knudsgaard med et smil.

Kan man ligefrem sige, at der også er overflødigt fedt på havnen?

- Nej, det synes jeg ikke. Det er en relativt lille organisation - men selvfølgelig er det sådan, at hvis der mangler indtjening, så må man se på udgifterne. Så vi kigger på det hele, og der er ikke noget, der er helligt, siger Poul Knudsgaard.

- Men jeg vil gerne understrege, at jeg synes, det er nogle rigtigt dygtige medarbejdere, der er på havnen. Så selv om jeg kun er der 20 timer om ugen, så er jeg faktisk ikke så nervøs for selve driften. Det skal medarbejderne nok klare.

Bestyrelsen for Frederikshavn Havn skal have et rekrutteringsbureau til at hjælpe med at finde en ny direktør. Ifølge Poul Knudsgaard er forventningen, at en ny topchef på havnen er udpeget inden sommerferien.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden