litteratur

Gyldendal nedlægger bogklubber og opsiger medarbejdere

Gyldendal dropper sin bogklub-forretning og gør i stedet læseklubben digital. 14 medarbejdere stopper.

For tredje gang i år har forlaget Gyldendal nedjusteret forventningerne til resultatet i 2022. Det sker mandag, hvor forlaget meddeler, at deres bogklubforretning afløses af en digital læseklub. Det betyder, at fysiske bogmagasiner droppes, ligesom Gyldendal ikke længere vil sælge direkte til kunderne. (Arkivfoto).
For tredje gang i år har forlaget Gyldendal nedjusteret forventningerne til resultatet i 2022. Det sker mandag, hvor forlaget meddeler, at deres bogklubforretning afløses af en digital læseklub. Det betyder, at fysiske bogmagasiner droppes, ligesom Gyldendal ikke længere vil sælge direkte til kunderne. (Arkivfoto). Philip Davali/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 11:42

Gyldendal har besluttet at nedlægge Gyldendals Bogklubber i sin nuværende form. I stedet omdannes det til en digital læseklub.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden