Erhverv

De handler brugt udstyr for millioner. Og handelskrigen kan skabe gunstige muligheder

En Aalborg-komet er blandt flere nordjyske virksomheder, der har skabt en millionforretning på en helt særlig niche. Markedet står snart overfor en potentiel optur, spår direktøren

- I en situation, hvor der er verdensmangel på hospitalsscannere, har vi et medansvar for at holde hjulene i gang. Det koster nogle bundlinjepenge på den korte bane, men det er med hjertet og hjernen forrest, siger Jens Hvid Paulsen.
- I en situation, hvor der er verdensmangel på hospitalsscannere, har vi et medansvar for at holde hjulene i gang. Det koster nogle bundlinjepenge på den korte bane, men det er med hjertet og hjernen forrest, siger Jens Hvid Paulsen. Foto: Martél Andersen

Opdateret kl. 06:31

AALBORG: For fem år siden befandt Jens Hvid Paulsen sig på et skib på vej til Sverige for at hente endnu en brugt hospitalsscanner.

Pludselig tikkede nyheden ind. Mette Frederiksen lukkede landet ned.

Det vendte op og ned på alt for han og kompagnonen Jens Krohns fælles Aalborg-virksomhed Scandinavian Medical Solutions, der handler med brugt udstyr til hospitalsscanninger.

3. april blev Jens Hvid Paulsen ramt af et deja-vu, da Donald Trump fra sin talerstol tog hele verdens opmærksomhed med sin told-hammer.

Men denne gang var direktøren og de i dag knap 30 kollegaer væsentligt bedre forberedt.

Og de vil følge den opskrift, som de tidligere har haft succes med, når markedet har været usikkert.

Jens Hvid Paulsen overtog posten som administrerende direktør sidste år, da hans medstifter, Jens Krogh, tog til USA for at være direktør for Scandinavian Medical Solutions' datterselskab. Foto: Martél Andersen

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden