Erhverv

Nordjysk designikon er i fare for konkurs: Pengene slipper op til december

Årsregnskab afslører, at selskabet lever på bankens nåde - men direktør er fortrøstningsfuld

Et underskud på mere end 20 millioner kroner efter skat - og en negativ egenkapital på mere end 8 millioner kroner. Sådan ser den dystre situation ud for nordjysk designvirksomhed. Arkivfoto: Hans Ravn
Et underskud på mere end 20 millioner kroner efter skat - og en negativ egenkapital på mere end 8 millioner kroner. Sådan ser den dystre situation ud for nordjysk designvirksomhed. Arkivfoto: Hans Ravn Hans Ravn

Opdateret kl. 14:16

Artiklen er opdateret med yderligere svar omkring regnskabet fra direktør Bjarne Poulsen

NIBE: Et underskud på mere end 20 millioner kroner efter skat - og en negativ egenkapital på mere end 8 millioner kroner. Sådan ser den dystre situation ud, og dermed er muligheden for overlevelse lige nu alvorligt truet for den nordjyske interiør-virksomhed Lene Bjerre Design A/S.

Situationen fremgår af det årsregnskab, som virksomheden netop har offentliggjort, og heri skriver revisoren blandt andet, at "der er en væsentlig usikkerhed, der kan rejse betydelig tvivl om selskabets mulighed for at fortsætte driften".

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden