Erhverv

Den er bedre end chefen. Og den overtager flere opgaver fra medarbejderne

Kunstig intelligens bliver en større og større del af hverdagen hos mange nordjyske virksomheder. Nu har den også fundet vejen til kaffemaskinen

AI - eller kunstig intelligens - har fundet vej til kaffemaskinen hos Bentax. 
AI - eller kunstig intelligens - har fundet vej til kaffemaskinen hos Bentax.  Foto: Bo Lehm

Opdateret kl. 06:21

Måske bruger du det allerede. Måske skal du snart til at bruge det. Slippe for det, gør du nok ikke. 

AI - eller kunstig intelligens - fylder mere og mere hos de nordjyske virksomheder. Også på områder, som du nok ikke havde set komme.

De fleste kender efterhånden ChatGPT, som er blevet en fast del af arbejdsgangen i store dele af erhvervslivet.

Og er kaffemaskinen på din arbejdsplads fra Bentax, der leverer kaffe og kaffemaskiner til virksomheder over hele landet, varer det heller ikke længe, før AI også er inkluderet i din kaffepause.

Her er AI begyndt at overtage en række forskellige opgaver fra medarbejderne, fortæller direktør Søren Hansen. Med en præcision, som selv han må bøje sig i støvet for.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden