Falck: Vandmasserne giver travlhed
Vendsyssel er hårdt ramt af store mængder vand
Opdateret 20. oktober 2014 kl. 08:17
NORDJYLLAND: Store mængder nedbør natten til torsdag giver store problemer i det nordjyske.
Motorvej E39 var kortvarigt lukket omkring Vrå på grund af store mængder vand på kørebanen, desuden kørte flere biler fast i vandmasserne, og en række huse står under vand.
Vendsyssel er hårdest ramt i et bælte fra Jammerbugt, Brønderslev, Hjørring og over til Frederikshavn.
Lige nu kæmper Beredskabsstyrelsen og Falck med at pumpe vand væk fra motorvejen omkring Vrå. Et spor er dog farbart i sydgående retning mellem Vrå og Brønderslev, og strækningen kan passeres med forsigtighed.
Falck har været ude og fjerne flere biler i løbet af natten, som var kørt fast i vandmængderne. 10 til 15 huse står under vand i Lendum, og der meldes også om oversvømmede kældre i Brønderslev og andre steder.
Generelt er der store problemer med vand i lavtliggende området og ved viadukter. Der er risiko for aquaplanning, så bilisterne opfordres til at køre forsigtigt.
Dit tip
Har du yderligere oplysninger om trafikale problemer i det nordjyske på grund af vandmasserne, så skriv det meget gerne i kommentarfeltet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.