Familie sammen om dopingstoffer

Både to brødre og deres forældre er tiltalt i den store dopingsag fra Hjørring

20. januar 2010 stormede politiet dopinglaboratoriet på Kingosvej i Hjørring  Foto: Bente Poder <i>Bente Poder</i>

20. januar 2010 stormede politiet dopinglaboratoriet på Kingosvej i Hjørring Foto: Bente Poder Bente Poder

Galleri - Tryk og se alle billederne.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

HJØRRING:Der var ikke bare to brødre fra Hjørring, men også deres forældre, der var med til at opbevare, ompakke og sælge store mængder anabole steroider.

Det viser anklageskriftet, som nu er færdigt, og som NORDJYSKE har fået aktindsigt i.
I januar 2010 stormede politiet et laboratorium på Kingosvej i Hjørring. Her blev der fundet store mængder emballage og brødrene blev fundet i besiddelse af i alt godt 36.000 enheder af forskellige former for anabole steroider.

forældrene hjalp til

Brødrene er tiltalt for at importere, ompakke/fortynde og videresælge de ulovlige dopingmidler, og forældrene er ifølge anklageskriftet blevet betalt for at hjælpe i alle led af processen. Alene i 2007 tjente familien minimum 240.000 kroner på salget, anslår poltiet

Det er uvist, hvornår sagen kommer for retten, da den ene af de tiltalte brødre i øjeblikket er taget på jordomrejse.
Strafferammen for overtrædelse af Lov om forbud mod visse dopingmidler er op til to års fængsel.
Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.