Fire anholdt for dummebøde-trusler mod handicappet

Frederikshavner i kørestol skulle betale gigantisk ”bøde”

Politiet sigter de fire for at true en handicappet kørestolsbruger med en gigantisk dummebøde. Arkivfoto <i>Foto: Torben Hansen</i>

Politiet sigter de fire for at true en handicappet kørestolsbruger med en gigantisk dummebøde. Arkivfoto Foto: Torben Hansen

FREDERIKSHAVN:Politiet anholdt sent fredag eftermiddag to mænd og og to kvinder, der sigtes for at have opsøgt og truet en 37-årig handicappet mand i Frederikshavn.

Ifølge politiet krævede de fire, at manden - som sidder i kørestol - skulle betale en gigantisk ”dummebøde” for at have været stikker.

I første omgang lød dummebøde-kravet på helt op til en kvart million kroner, men kravet blev så nedsat til 60.000 kr.

Politiet dukkede dog op fik anholdt de fire personer, hvoraf de to mænd har udenlandsk baggrund.

Nordjyllands Politi forventer, at i hvert fald de to mænd fremstilles i grundlovsforhør lørdag, hvor de vil blive krævet varetægtsfængslet for trusler.

Ifølge vagtchef Per Vagn Nielsen fra Nordjyllands Politi nægter alle fire sig skyldige.

Den handicappede kørestolsbruger har ikke været udsat for fysisk vold, ifølge politiets oplysninger.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.