Fortunaanfører: Storsejre giver selvtillid
Line S. Jensen og resten af Fortuna vinder de fleste kampe stort, men det koster ikke på motivationen
HJØRRING: Selvom det ikke blev til meget modstand, da Fortuna Hjørring lørdag eftermiddag sendte Vejle hjem med et 6-0-nederlag, så er det stadig en kamp, som holdet kan bruge til noget i forhold til at forberede sig på næste weekends pokalfinale mod Brøndby.
- Selvom Brøndby er en klasse over vores andre modstandere, så er det stadig en god øvelse for os med de her kampe, siger Fortunas anfører, Line S. Jensen.
- Vi skal hele tiden sørge for at holde os skarpe, både i vores presspil og i det opbyggende spil, og så er det en god øvelse i at holde 100 procent fokus i 90 minutter.
Selvom det bliver til storsejre i de fleste kampe, hvor modstanderen ikke lige hedder Brøndby, så er det ikke svært for vendelboerne at motivere sig til kampe mod eksempelvis Vejle.
- Det kan det godt være, men det er det overhovedet ikke lige for tiden. Vi er ved at forberede pokalfinalen, og den bedste måde at træne på er at spille kamp, siger Line S. Jensen.
- Og så giver en storsejr også en masse selvtillid, og det ender med at vise sig i vores spil også. Vores spil flyder bedre og bedre, og det er nogle flotte, gennemspillede mål, vi scorer.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.