Fra bondedreng til journalist
Jørgen Pyndt, tidligere nyhedschef på TV2/Nord, fortæller tirsdag 22. november klokken 19.30 om sit liv i Sognegården ved Skallerup kirke.
Foredraget har titlen: Fra bondedreng på Lolland til journalist i Nordjylland". Det er en beretning om et menneske, der - med afstikkere over de syv verdenshave - bevæger sig fra den ene såkaldte udkant af landet til den anden udkant, men bestandig har et dybt engagement i det, der foregår på midtbanen i samfundet og mellem mennesker.
Han har bestandig haft medfødt trang til at fortælle om det, som han nu også - efter sin journalistiske karriere - gør det som forfatter og foredragsholder, når han da ikke, som formand for den store ord-, sprog- og litteraturfestival Ordkraft, på Nordkraft i Aalborg, er medvirkende til, at også andre får sat ord på, der er liv i, også helt ud i tilværelsens udkanter.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.