Frederikshavn

Stærkt skulderklap til ung iværksætter

Jakob Junker Jeppesen: Kontant håndsrækning fra Rotary til ung iværksætter, der netop har vundet en iværksætterdyst

Jakob Junker Jeppesen har netop modtaget Frederikshavn Rotary Klub uddeler hvert andet år ungdomslegat.  Foto: Henrik Louis
Jakob Junker Jeppesen har netop modtaget Frederikshavn Rotary Klub uddeler hvert andet år ungdomslegat. Foto: Henrik Louis

FREDERIKSHAVN: 21-årige Jakob Junker Jeppesen fra Frederikshavn har netop fået et kontant skulderklap fra Frederikshavn Rotary Klub.

Den unge iværksætter har netop modtaget en fornem pris for sin ide om at udvikle en alarm til patienter med epilepsi.

Og nu får denne pris så følgeskab af yderligere en legatportion på 15.000 kroner, som Frederikshavn Rotary Klub uddeler hvert andet år, som et legat rettet mod unge iværksættere, mønsterbrydere og unge med faglig uddannelse, som ved særlig indsats har opnået anerkendelse.

Jakob Junker Jeppesen har udviklet en alarm, der varsler epileptiske anfald til pårørende, så de straks kan komme til hjælp – og vide, hvor epileptikeren befinder sig.

Det sker via en app til et Apple watch og en iphone.

Han fik ideen til app’en da han gik på Frederikshavn Handelsskole og

Ideen ligger lige til højrebenet, for Jakob Junker Jeppesen lider selv af epilepsi. Og han har blandt andet prøvet at besvime syv gange på en halv time, inden han fik den nødvendige hjælp.

Gennem iværksætterdysten BeyondBeta gik Jakob Junker Jeppesen gennem alle udvælgelser og delvurderinger og endte med at vinde sin kategori.

- Det betyder rigtig meget med et klap på skulderen. Det er meget bekræftende for mig, at jeg kan vinde sådan en pris i min alder. Det er ret vildt, synes jeg, siger Jakob Junker Jeppesen.

I øjeblikket er han i gang med at arbejde på de sidste forbedringer, og kan glæde sig over, at 2022 bliver året, hvor appen, der har navnet MyEpi skal testes, og formentligt også lanceres - gerne inden sommerferien.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden