Guldbæk

Friskole fik den sidste søhest

Kunstner Maria Dubin har med støtte fra Flemming Christensens fond malet vejen gennem alle skoler i Rebild kommune på 10 år

Det er Maria Dubins sidst søhest, og det er med lidt vemod, hun sætter de næstsidste penselstrøg.
Det er Maria Dubins sidst søhest, og det er med lidt vemod, hun sætter de næstsidste penselstrøg. Foto: Laura Guldhammer

GULDBÆK: Maria Dubin malede for 10 år siden to store billeder i Aalborg Zoo. Det ene af dem kom til Sønderup Skole, som den hed dengang med Sawo-direktør Flemming Christensen som sponsor.

Kulturministeriet har i samarbejde med Ministeriet for Børn, Undervisning og Ligestilling med udvidet konsulentbistand undersøgt, hvordan og hvor meget små børn møder kunst og kultur i dagtilbuddene.

Det er for lidt, og det må der gøres noget ved, lyder konklusionen.

- Så var vi jo langt forud for vores tid, udbryder Maria Dubin, der i går lagde sidste strøg på det sidste ”skole-billede” i Rebild Kommune på Guldbæk Friskole.

Med Flemming Christensens fond som sponsor har hun sørget for, at hver eneste skole i Rebild Kommune har mindst en søhest fra hendes kunstnerhånd.

Hele ugen har børnene i både skole og børnehave i Guldbæk Friskole arbejdet med farver og tegnet og malet, så der i dag kan holdes fælles fernisering på elev-værkerne og de tre søheste, som Maria Dubin har malet. En i skolen, en i børnehaven og en på væggen ved indgangen til børnehave.

At den sidste søhest til Rebild-skolerne er malet, er lidt vemodigt for Maria Dubin. Men hun trøster sig med, at alle værkerne skal samles i en udstilling på Dronningborg Kulturcenter til oktober.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden