Ålbæk

Fyraftensmøde om børnehavebyggeri

Foreningerne i Aalbæk indkaldes til møde i kulturhuset på onsdag

Henrik Carlsen håber, at mange dukker op til mødet i Aalbæk.
Henrik Carlsen håber, at mange dukker op til mødet i Aalbæk.

AALBÆK: Onsdag klokken 17.00-18.30 er der fyraftensmøde om det nye børnehavebyggeri i Aalbæk.

Mødet foregår i Aalbæk Kulturhus, og ifølge Henrik Carlsen fra FUF (Frederikshavn Ungdom Fællesråd) er formålet at komme i dialog med det lokale foreningsliv.

- Kommunen vil gerne præsentere nogle forslag og tanker om den ny børnehave i Aalbæk, forklarer han.

Netop Henrik Carlsen har siden nytår arbejdet med at analysere foreningslivet i kommunen. Blandt andet med henblik på at sikre en mere fornuftig udnyttelse af faciliteterne.

Og Henrik Carlsens håb er, at nogle af de lokale foreninger se en mulighed i det kommende byggeri.

- Børnehaven skal ikke indrettes til fritidsfaciliteter, men det kunne jo være, at toiletter og køkken kunne være til gavn for andre om aftenen. Måske kunne man lave en børnehavefløj og en foreningsfløj. Men det her handler i første omgang om at finde ud af, om det har sin gang på jord, siger Henrik Carlsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden