Hadsund Roklub holder åbent hus

Indvielse af ny bådebro på lørdag

Den nye bådebro vises frem, først officielt for særligt indbudte, siden for alle, der har lyst. Privatfoto

Den nye bådebro vises frem, først officielt for særligt indbudte, siden for alle, der har lyst. Privatfoto

HADSUND:Lørdag 15. august inviterer Hadsund Roklub til indvielse af klubbens nye bådebro og dåb af fem nye både. Det er dog umiddelbart kun for særligt inviterede gæster, heriblandt klubbens mange rundhåndede sponsorer, men fra klokken 12 er alle velkomne til at aflægge klubben et besøg.

Der vil være spændende konkurrencer i kaproningsbåde, en sjov polokajakkonkurrence og man kan overvære et forsøg på at trække en mand op på vandski ved rokraft alene.

Man kan også få en prøvetur i robåd eller kajak og en snak med medlemmerne om klubben og de mange aktiviteter året rundt. På land har gæsterne selv mulighed for en styrkeprøve i konkurrencen om, hvem der hurtigst kan ro 300 meter i romaskine. Man kan også nøjes med at gætte på resultatet, hvis man ikke selv har mod på at prøve. Der er præmier til vinderne.

Alle er velkomne, og i klubben håber man, at mange vil lægge vejen forbi 15. august.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Statsadvokaten har talt: Jens-Peter Skov slipper for tiltale i sag om sex med mindreårig
Luk