Retspleje

Hærværkssag aflyst igen - igen

Sagen om de tre personer, der er tiltalt for hærværk mod Løgstør Idrætsforening i november sidste år, er aflyst for tredje gang

Genrefoto: Lars Pauli
Genrefoto: Lars Pauli Lars Pauli

AALBORG: - Retsmødet er aflyst, og jeg kan tage hjem igen. Det kan anklageren, de to andre forsvarer og dommerne også.

Forsvarsadvokat Mogens Hebbelstrup havde netop fundet vej til Retssal G i Aalborg, da han fik besked på, at han kunne tage hjem igen.

Den ene af de tiltalte var nemlig ikke blevet anholdt af politiet, og så måtte sagen aflyses og udsættes.

Ødelagde klubhus i Løgstør

Sagen drejer sig om det hærværk, der blev begået mod klubhuset i Løgstør Idrætsforening natten til 23. november sidste år.

Her er en 18-årig, en 20-årig og en 47-årig tiltalt for blandt andet at have stjålet seks højtalere og et ministereoanlæg, samt ødelagt en rude, to glaslåg til en fryser, et bord, et kasseapparat, et vægur og en dør.

Aflyst igen og igen

Det er tredje gang, at retssagen mod de tre herrer bliver aflyst. I alle tilfældene er det, fordi den 47-årige, som også er tiltalt for blandt andet ulovlig kørsel i en ulovlig bil, samt besiddelse af marihuana og pot, ikke er dukket op.

Første gang var i juni og anden gang var i august. Her blev det besluttet, at personen skulle anholdes før tirsdagens retsmøde. Det lykkedes ikke, og så blev sagen aflyst og udsat igen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden