Byggeri

Hasseris gør klar til protest

Grundejerforening på barrikaderne mod lokalplanforslag

Naboerne har hængt dette banner op, som skal vise omfanget af det nye byggeri på grunden. Foto: Henrik Bo
Naboerne har hængt dette banner op, som skal vise omfanget af det nye byggeri på grunden. Foto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

HASSERIS: Beboere i Hasseris er ved at varme op til dagens protest-grundlovsmøde i bydelen.

Områdets grundejerforening er imod et lokalplanforslag, der skal bane vej for byggeri af 18 nye boliger på Hasserisvej 124 - den gamle HK-grund.

Tidligere på dagen blev der rejst et stort stillads med presenning, der skal vise omfanget af det ny byggeri.

I eftermiddag har Hasseris Grundejerforening indkaldt til møde med talere, og i samlet flot går deltagerne i protest til den omstridte adresse.

Dagens demonstranter bliver i øvrigt modtaget på Hasserisvej 124 af firmaet 2E Group, som står bag planerne om boligbyggeriet. Firmaet inviterer på hotdogs og noget at drikke samt en snak om de planer, firmaet har.

Et stort flertal i Aalborg Byråd bakker op om lokalplanen, der lige nu er i offentlig høring.

Grundejerforeningen har prøvet at få sat et borgermøde i stand med deltagelse af politikere, men både by- og landskabsrådmand Hans Henrik Henriksen (S) og Tina French Nielsen - Venstres leder og skolerådmand - ønsker at stille op til mødet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden