I årevis har stor by manglet specialbutikken - nu kommer den
Slår snart dørene op for specialitet på udskældt torv i lokaler, hvor gourmetbageri har drejet nøglen
Opdateret 14. maj 2024 kl. 10:05
Bispetorv blev berømt ud over Hjørrings grænser, da Ane Cortzen for nylig hudflettede byplanlægningen - eller mangelenn på samme - da hun i programmet af samme navn spurgte, om der var en arkitekt til stede.
Underforstået, det var der nok ikke.
Til gengæld er der snart en ostemand til stede.
Efter flere års fravær kan hjørringenserne nemlig igen sætte næsen op efter en fysisk ostebutik.
Senest har der været ostebutik i Nørregade, men nu åbner der en af slagsen lige ved siden af Føtex på Bispetorv - i de lokaler, som senest har huset det konkursramte gourmetbageri "Først til Mølle".
Det afslører Jan Brandhøj, Hjørring, i et facebook-opslag.
- Godt nyt til alle osteelskere, feinschmeckere og andet godtfolk i pastoratet og omegn, lyder det fra Hjørrings kommende ostemand, der fortæller, at butikken kommer til at hedde Vendia Ost.
Han oplyser, at han slår dørene op midt i juni.
Ikke et ringe udvalg
Dermed får nordjyderne endnu en specialbutik med oste.
I forvejen er der ikke et helt ringe udvalg for oste-elskere i Nordjylland, idet man eksempelvis kan nævne Ostemanden i Hirtshals, Osteklokken i Brønderslev, Risskov Ost i Aalborg, OsteFruen i Sæby, Delikat i Frederikshavn samt Skagen Ost og Ostemanden fra Vindblæs - de to sidstnævnte steder kører man også ud med ostebilen forskellige steder i Nordjylland.
Jan Brandhøj har en fortid hos Skagen Ostehus, der i øvrigt jævnligt frekventerer Bispetorv, da man holder ved Føtex.
Ifølge Nordsøposten vil Skagen Ostehus fortsat parkere ved varehuset i ny og næ, selv om en ny ostebutik altså snart slår dørene op i umiddelbar nærhed.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.