Snekaos og svigt: Hjørring-borgere føler sig bedraget af snerydder
Borgerne har betalt for service, de aldrig har fået - nu vokser frustrationen i takt med snemængderne
Opdateret kl. 20:14
På tærsklen til det, som højst sandsynligt udvikler sig til årets første snestorm, er en masse borgere i Hjørring rasende og frustrerede.
De føler sig snydt af firmaet SS Multi Entreprenøren, som de har betalt for at rydde deres fortove for sne i denne vinter.
Og sne er der kommet en del af i Hjørring de seneste dage. Og står meteorologernes varsler til troende, kommer der med garanti meget mere i de kommende timer.
Men Nikolaj Severin Steffensen, der står bag SS Multi Entreprenøren sammen med sin hustru Louise, har de ikke set skyggen af.
Frustrationer på Facebook
På Facebook har mange af Hjørring-borgerne luftet deres frustration i gruppen "9800 Hjørring", hvor de deler deres kamp for at få kontakt til det lille énmands-betjente snerydningsfirma.
Det er lykkedes for nogle. De har af Nikolaj Severin Steffensen fået at vide, at årsagen til hans fravær skyldes alt fra manglende barnepige, defekte maskiner til mangel på mandskab.
Nu føler mange af selskabets kunder sig overbevist om, at de er blevet snydt.
Meldt til politiet
Blandt dem Mikkel Glifberg, som sammen med en række naboer på Erantisvej i bydelen Højene indgik aftale om snerydning med SS Multi Entreprenøren midt i november sidste år.
For blot nu at opdage, at selskabet blev lukket få dage senere, nemlig 20. november, efter blot at have eksisteret siden 1. juni 2023.
Det var kort tid før, Retten i Hjørring behandlede den konkurs, Nikolaj Severin Steffensen oplevede med sit tidligere firma, LiMy Entreprenør, i september 2023.
Mikkel Glifberg oplyser til Nordjyske, at han søndag har meldt SS Multi Entreprenøren til politiet.
- Pengene har vi nok tabt. Det er, hvad det er, og jeg skal nok overleve. Men det er princippet i det. Jeg hader simpelthen folk, der snyder, bedrager og fupper andre, som pesten. Svindlere står ikke i høj kurs hos mig, fastslår Mikkel Glisbjerg.
Midt i en skilsmisse
Overfor Nordjyske bedyrer Nikolaj Severin Steffensen, at det aldrig har været hans intention at snyde de cirka 50 kunder, som ifølge ham har betalt for snerydning, og nu står med håret i postkassen.
I stedet bedyrer han, at problemerne skyldes, at han og konen står midt i en skilsmisse.
- Vi har fire børn sammen og en 7-7 ordning, som vi er ved at få kørt ind. Det har aldrig været min mening at lukke firmaet, men det stod i hendes navn, så det lukkede hun. Lige nu er der nogle advokater, der er ved at gå firmaet igennem, og så skal vi selvfølgelig betale det skat, vi skylder. Når vi er færdige med det, så kan jeg komme på min konto igen, og så kan alle få deres penge tilbage, siger han.
Men hvorfor kører du ikke bare ud og rydder det sne?
- Det er fordi, vi har en 7-7 ordning, og når jeg har mine børn, kan jeg ikke køre ud for at rydde sne. Så havde jeg en makker, der havde lovet at hjælpe mig, men det valgte han så ikke at gøre.
Må du overhovedet bruge de maskiner, du bruger til at rydde sne med. Firmaet stod jo i din kones navn?
- Maskinerne er en kammerats. Det har aldrig været mine.
Men du kan godt forstå, det er trælst at stå uden snerydning, man har betalt for - ikke mindst lige før en snestorm?
- Det kan jeg godt forstå - det ærgrer mig da ad helvede til. Jeg bor selv i byen, og jeg er ikke ude på at genere eller snyde nogen. Jeg har prøvet alt for at finde en løsning, men det har bare ikke været let, når ingen vil give en hjælpende hånd.
Har du nogen som helst idé om, hvornår du kan tilgå din konto igen - og folk kan få deres penge tilbage?
- Ifølge advokaten er alt det her nok overstået indenfor en bette måned, og så får folk deres penge. Lige nu er jeg ved at sælge alt, hvad jeg ejer og har for at få det her lukket ned.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.