Anlægsarbejde

Ungdomsskolen Godthåb skal rives ned

Vennelyst, som har vundet entreprisen med nedbrydningen af bygningerne, starter uge 30-31 med at etablere byggeplads og rømme grunden.

Mange minder og oplevelser ligger gemt i bygningen, som i over 40 år dannede ramme om flere generationers ungdomsliv. I løbet af de kommende år skal en ny centralt beliggende daginstitution efter planen se dagens lys på grunden.  Foto: Hjørring Kommune
Mange minder og oplevelser ligger gemt i bygningen, som i over 40 år dannede ramme om flere generationers ungdomsliv. I løbet af de kommende år skal en ny centralt beliggende daginstitution efter planen se dagens lys på grunden. Foto: Hjørring Kommune

Opdateret kl. 11:44

HJØRRING: Ungdomsskolen Godthåb, som har stået tom og ubenyttet siden 2016, står nu til nedrivning.

Mange minder og oplevelser ligger gemt i bygningen, som i over 40 år dannede ramme om flere generationers ungdomsliv. Men tiden kalder nu på noget andet og mere energirigtigt byggeri, og derfor må de gamle bygninger vige pladsen, så der igen kan komme liv på den gamle cementstøberigrund.

I løbet af de kommende år skal en ny centralt beliggende daginstitution efter planen se dagens lys på grunden.

Bygningens to kunstværker - udvendigt af Gerda Thune Andersen og indvendigt af Kirsten Justesen - demonteres og lægges i depot. Den flotte røde udvendige teglbelægning bliver taget op og genbrugt ved det nye byggeri.

Vennelyst, som har vundet entreprisen med nedbrydningen af bygningerne, starter uge 30-31 med at etablere byggeplads og rømme grunden. Derefter opstartes indvendig sanering inden den fysiske nedbrydning går i gang.

I uge 32 foretager Vennelyst fotodokumentation af de omkringliggende bygninger, der ligger inden for en radius af 50 meter. De involverede ejendomme får direkte besked. Fotodokumentationen er et krav fra forsikringen, hvis der efterfølgende klages over skader, som eventuelt kunne skyldes nedbrydningsarbejdet.

Med et nedbrydningsarbejde følger der nødvendigvis gener som støj og støv. Entreprenøren vil dog gøre alt for at minimere generne. Nedbrydningsarbejdet er planlagt færdigt ved udgangen af oktober.

Hjørring Kommune håber på forståelse mens nedbrydningsarbejdet står på.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden