Hurra: Nye træer er på vej til Hulsig
Frederikshavn Kommune beklager fremgangsmåde, og borgerne er tilfredse
Opdateret kl. 10:30
HULSIG: - Kommunen har beklaget fremgangsmåden, og nu skal der findes en løsning i samarbejde med borgerforeningen.
Sådan siger en tilfreds Jens Rosenkjær fra Hulsig Borgerforening efter et møde med Frederikshavn Kommune, hvor der kun var ét punkt på dagsordenen:
Uden varsel blev der i februar fældet 26 træer langs Hulsigvej, og borgerne kan stadig ikke forstå, hvorfor træerne blev fældet.
Embedsfolk og politikere har først og fremmest slået fast, at det var en fejl, at Hulsig Borgerforening ikke blev informeret om træfældningen, og på mødet i sidste uge gjorde kommunen det så klart, at man gerne vil rette op på sagen.
- Kommunen vil gerne genplante træerne, hvis det er det, vi vil have. Næste skridt er derfor, at der bliver lavet et forslag til en løsning, og herefter vil vi indkalde til et borgermøde, fortæller Jens Rosenkjær.
Kommunens forklaring på, at de 26 træer blev fældet er, at det er billigere at fælde dem, end at træerne skal beskæres.
Hulsigborgernes holdning er imidlertid, at træerne var smukke, som de var, og at de ikke trængte til at blive beskåret.
Sagen fra Hulsig er ikke enestående, for også i Østervrå har der været en omfattende og fejlagtig træfældning, hvorefter det var nødvendigt med en genplantning.
Sagen har været behandlet i teknisk udvalg, hvor formanden, Lars Møller (V), slog fast, at det er vigtigt, at kommunen husker at gå i dialog med borgerne, når der skal ske omfattende renoveringer i grønne arealer.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.