Hvilsom vil kopiere Brügge

Hobro-angriberen mener at have fundet opskriften på succes mod Brøndby

Mads Hvilsom tror på sejr mod Brøndby. Arkivfoto: Michael Koch

Mads Hvilsom tror på sejr mod Brøndby. Arkivfoto: Michael Koch

HOBRO:Efter to udekampe er der søndag for første gang nogensinde superligafodbold på DS Arena i Hobro, når Brøndby gæster oprykkerne.

Umiddelbart en ubarmhjertig opgave for de undertippede nordjyder, men torsdag fik Hobro opskriften på, hvordan man får skovlen under det sjællandske storhold.

Det mener i hvert fald angriberen Mads Hvilsom, der er ekstra optimistisk efter at have set Brøndby blive rundbarberet af belgiske Club Brügge, der uden de store problemer vandt 3-0 i den første af to kvalifikationskampe til Europa League.

- Jeg ved godt, at vi ikke er Club Brügge, men jeg tror faktisk, at vi kan straffe dem på lidt samme måde, som det lykkedes for dem. Jeg ser store muligheder på vores kontraangreb, hvor jeg virkelig tror, vi kan ramme dem, siger Hvilsom.

Angriberen erkender, at der er lidt ekstra kriller i maven forud for hjemmebanepremieren.

- I mine øjne er det Danmarks største klub, der kommer på besøg. Det bliver kæmpestort, og jeg glæder mig helt vildt, siger Hvilsom.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.