Idrættens ildsjæle i Mariagerfjord fik et skulderklap

Mariagerfjord Idrætsråd belønnede otte idrætsledere og sportsudøvere fra en lang række lokale klubber ved årets Mariagerfjord Award

Line Lykkegaard Skou
Årets talenter blev Micki Skov Søndergaard, Marco Engberg, August Bonde Sørensen og Anne Boel Baltsersen fra Hadsund Badmintons U11-hold, der sidste år vandt DM-guld i deres aldersgruppe. Foto: Erik Røgild
Hobro 19. marts 2018 16:37

HOBRO: Idrætsudøvere og ledere kan ranke ryggen lidt ekstra, når de i disse dage dyrker deres sportsgren rundt omkring i Mariagerfjord.

Fredag aften blev de hædret for et flot stykke arbejde i det forgangne år, da årets Mariagerfjord Award for tredje år i træk løb af stablen i Hobro Idrætscenter.

Omkring 250 foreningsfolk var samlet til uddelingsshowet, fortæller formand for Mariagerfjord Idrætsråd Henrik Sloth, der kunne overrække prisen som årets leder til Poul Christensen fra Valsgaard Gymnastikforening.

Årets skulderklap gik til Per Andersen fra foreningen Hobro IK Fodbold.

Jutlanderprisen fik Louise Milert Vestergaard og Mikael Thomassen for samarbejdet omkring pigefodbold mellem Hobro IK og Valsgård IF 83.

Årets motivator blev Rasmus Filtenborg Hyrup fra Valsgaard Gymnastikforening, mens Mathias Sørensen fra IK Rosendal Fodbold løb med prisen som årets ungeleder.

A-Sports initiativprisen gik i år til Hobro Badmintons Kirsten Kudahl Erhardsen, mens Lena Koldsø fra Mariager IK Gymnastik modtog Sydbankprisen.

Poul Erik Andersen fra MIK’s håndboldafdeling fik årets anerkendelse, mens Niels Vestergaard fra Hadsund Badmintonklub blev årets ildsjæl.

Årets talenter blev Micki Skov Søndergaard, Marco Engberg, August Bonde Sørensen og Anne Boel Baltsersen fra Hadsund Badmintons U11-hold, der sidste år vandt DM-guld i deres aldersgruppe.

Herudover blev idrætsudøvere fra ti forskellige klubber præmieret med diplom og sportstaske for en flot indsats det forgangne år.

Det drejer sig om: Sarah Thorhauge, Kasper Thorhauge, Marcus Leth, Alberte Idskov, Jonas Idskov, Anna-Maj Idskov,

-Alexander Bach Jensen og Benita Thorhauge Spahic (Dragon BMX).

-Micki Skov Søndergaard Marco Engberg, August Bonde Sørensen og Anne Boel Baltsersen. Frederik Bertelsen (Hadsund Badmintonklub).

-Gustav Overgaard Hamann, Malthe Dybdahl Malling, Laetitia Panero-Bommer, Ida Blomstrand, Liane Vestergaard, Mikkel Knudsen, Astrid Filtenborg Laustsen, Jens Noll Nielsen

Rasmus Konnerup, Haris Alagic, Trine Toft Andersen og Ninna Pedersen (Hadsund Roklub).

-Svend Aage Pedersen (Hobro Badmintonklub)

- Ditte Toft Ibsen, Emilie Momme, Cecilie Højmark, Louise Andersen, Marie Frandsen, Maiken Svanholm, Louise Petri, Lærke Lanng og Freja Asp (Hobro Svømmeklub)

- Stine Jacobsen og Kristian Jørgensen (Hobro Tennisklub)

- Jakob Nedergaard, Andreas Wielandt, Mads Jakobsen, Viktor Busk Dorph og Emil Tang Christensen (IF Jarl Arden)

-Annestine Kibech Hansen og Mia Hovgaard Jessen (Kongsdal Rideklub)

- Claudia Kjær Sørensen (Rideklubben Hadsund)

- Sebastian Vestergaard (U og IF Olympia)

Prisuddelingen blev skyllet ned med en treretters menu og underholdning af danserne Alberte Wittenhoff og Mads-Emil Ratje samt performancegruppen True Tricks.

Sidstnævnte har to hobroensere på holdet og rejser hele verden rundt for at optræde med sportsgrenen "tricking".

- Vi havde en super god aften med journalist Line Baun Danielsen som konferencier. Hun var rigtig god til at binde aftenen sammen med små anekdoter og interviews med prismodtagerne, siger Henrik Sloth.

chat_bubble Kommentarer keyboard_arrow_down

Log ind for at kommentere.
Henter artikler...
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...