Ikke flere tillægsbevillinger til fyret i Hanstholm
Det Nordatlantiske Fyr har fået coronastøtte, men skal så heller ikke forvente flere penge, understreger udvalgsformand
Opdateret 17. februar 2021 kl. 10:23
HANSTHOLM: - Vi har før givet ekstraordinære tilskud, og nu giver vi ét til. Men så forventer vi også, at der nu kommer styr på det.
Det siger Niels Jørgen Pedersen (V), formand for Thisted Kommunes erhvervs-, arbejdsmarkeds- og kulturudvalg (EAKU), om det tilskud på 212.000 kr., som udvalget har bevilget til Det Nordatlantiske Fyr - den selvejende institution, der står for driften af bygningerne og af aktiviteterne på fyret i Hanstholm.
Som omtalt i NORDJYSKE tirsdag blev bevillingen givet på baggrund af corona-nedlukningen, der ramte Det Nordatlantiske Fyr, uden at man havde mulighed for at få penge fra de statslige støtteordninger.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.