Jammerbugt tabte trods fin indsats
Lars Justesen var tilfreds med indsatsen, selv om Jammerbugt FC tabte i Middelfart
Opdateret 10. maj 2022 kl. 16:48
MIDDELFART: Med tre spillerunder tilbage er der fortsat maksimal spænding om, hvorvidt Jammerbugt FC redder sig en ny sæson i 2. division.
Torsdag aften tabte nordjyderne udekampen mod Middelfart med 2-1.
- Det kan godt være, vi tabte, men vi spillede ellers en rigtig fin kamp. Den første halve time skabte vi chance på chance, men vi kunne ikke score, siger træner Lars Justesen.
De direkte konkurrenter fra Holbæk tabte også torsdag aften, og det betyder, at Jammerbugt holder sig over stregen.
- Vi har det stadig i egne hænder, og det er et godt udgangspunkt i betragtning af, at to af vores tre sidste kampe er på hjemmebane. Jeg er fortrøstningsfuld med tanke på, hvordan vi spillede i dag, siger Lars Justesen.
Michael Byskov scorede Jammerbugt FC’s enlige mål.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.