Gennembrud i alvorlig voldssag: Nu sigtes seks unge mænd for vold - 17-årig skal i grundlovsforhør
Nordjyllands Politi har fået et gennembrud i voldsom sag om overfald i Kaas
Opdateret 12. maj 2022 kl. 14:23
KAAS: Nordjyllands Politi har skredet til flere anholdelser i forbindelse med den voldsomme sag fra Kaas, hvor en mand blev overfaldet i weekenden.
Det oplyser politiet i en pressemeddelelse.
En ung mand på 17 år, som stammer fra lokalområdet, er blandt de anholdte. Politiet har sigtet ham for kvalificeret vold. Han bliver fremstillet i grundlovsforhør 21. november kl. 11.45 ved Retten i Hjørring.
Politiet forventer, at grundlovsforhøret bliver afholdt for lukkede døre af hensynet til den fortsatte efterforskning i sagen, da der kan være flere mulige gerningsmænd på fri fod.
Politiet kan på nuværende tidspunkt ikke kommentere på den 17-åriges stillingtagen til sigtelsen.
Flere anholdelser foretages
Efter anholdelsen af den 17-årige førte politiets fortsatte efterforskning til, at man torsdag har anholdt yderligere fem personer som mistænkes for at have medvirket i volden.
Der er tale om yngre mænd i alderen fra 17–22 år. De sigtes ligeledes for kvalificeret vold.
- Vi forventer, at de øvrige anholdte bliver fremstillet i grundlovsforhør i løbet af fredagen, siger lederen af politiets efterforskning, politikommissær Lene Madsen
Tip førte til anholdelser
Alle de anholdte stammer fra lokalområdet.
- Det var på baggrund af tip fra borgerne, at vi kom på sporet af de mulige gerningsmænd til volden. Vi siger tak for de mange henvendelser fra offentligheden i sagen, understreger politikommissær Lene Madsen.
Den overfaldne mand blev alvorligt kvæstet ved overfaldet, men han er dog uden for livsfare.
Politiets efterforskningen i sagen fortsætter, oplyser politikommissæren.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.