Færdselsuheld

Ung mand kom gående fra krøllet bil - hjulpet af forbipasserende

Forbipasserende opdagede uheld på mark - og fik tilkaldt hjælp til yngre mand

En ambulance blev rekvireret til den blødende mand. 
En ambulance blev rekvireret til den blødende mand.  Foto: Bo Lehm

Opdateret kl. 07:17

En 24-årig mand fra Jammerbugt-området kom natten til lørdag til skade ved et solouheld på Udholmvej nær Brovst. 

Det var forbipasserende, der omkring klokken 00.45 opdagede den 24-åriges bil, som lå krøllet sammen langt ude på en mark. Manden var selv kommet ud af bilen og var begyndt at gå fra stedet.

- Anmeldelsen lød på, at manden var kommet til skade og blødte - og desuden var han muligvis påvirket af alkohol, siger vagtchefen.

Den vurdering var politiets patrulje enig i. Betjentene, som kørte til uheldet, skønnede også, at den 24-årige var alkoholpåvirket. 

Manden blev kørt med ambulance til Aalborg Universitetshospital. Han er ikke i kritisk tilstand, oplyser Lau Larsen.

Både hundepatrulje og drone var efterfølgende i området, hvor uheldet skete for at sikre sig, at der ikke lå kvæstede passagerer i nærheden. Det var heldigvis ikke tilfældet. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden