Jonas sælger golftilbehør på nettet
Den 19-årige startede sin egen virksomhed for at få erfaring
NYKØBING: I oktober sidste år startede 19-årige Jonas Bukhave Nielsen sit eget firma - JB Golfudstyr - en webshop med golftilbehør.
Til daglig går han i 2.g på økonomilinjen på Morsø Handelsgymnasium, så firmaet er et fritidsprojekt.
Og det var fra en anden fritidsaktivitet, golf, at ideen opstod. Der var nemlig ingen golfshop på Mors.
- Jeg har altid gået med en drøm om at have mit eget, selvom det lyder lidt kliché. Og så se hvad det kan blive til, og hvad man kan lære af det, siger han.
Som sagt, så gjort. Jonas Bukhave Nielsen har nemlig selv stået for alt fra indkøb til at lave hjemmesiden.
De primære produkter på webshoppen er headcovers, golfhandsker og golftees. Og indtil videre går salget okay med et par ordrer om ugen.
- Det går i nul lige nu, så der skal lidt mere gang i det, før jeg kan tjene på det. Men så længe det bare kan køre rundt, bruger jeg det som erfaring, siger han.
Og den unge iværksætter nyder at være sin egen chef, når han arbejder med webshoppen.
Cheferne slipper han dog ikke helt for endnu, for et par fritidsjob sikrer stadig lommepenge på kontoen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.